5ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ
ΘΕΜΑ: «ΑΓΙΑΣΜΟΣ»

Ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά 2020-2021θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 14-09-2020 ως εξής:
Προσέλευση όλων των μαθητών του Σχολείου στις 08:15π.μ.
Οι μαθητές των τάξεων A΄, Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ θα εισέλθουν στις σχολικές τους τάξεις με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων. Στις σχολικές αίθουσες θα τους υποδέχονται οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των τμημάτων.
Οι μαθητές της Α΄ τάξης στις 11:00 π.μ. θα βγουν στον αύλειο χώρο του Σχολείου, όπου θα τελεστεί ο Αγιασμός. Μετά την τέλεση του Αγιασμού οι μαθητές της Α΄ τάξης θα αποχωρήσουν από το Σχολείο. Ο ιερέας θα επισκεφθεί όλες τις σχολικές αίθουσες, όπου θα καθαγιάσει τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς. Κατόπιν θα αποχωρήσουν και οι μαθητές των υπόλοιπων τάξεων, περίπου στις 11:30 π.μ.
Οι γονείς των μαθητών δε θα εισέλθουν στον αύλειο χώρο. Η χρήση της μάσκας είναι υποχρεωτική για όλους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς.
Οι μαθητές θα έλθουν χωρίς τη σχολική τους τσάντα.
Τα σχολικά βιβλία θα διανεμηθούν την Τρίτη, 15-09-2020.
Από την Τρίτη, οι μαθητές όλων των σχολικών τάξεων θα προσέρχονται από 08:00 π.μ. έως 08:15 π.μ. και θα αποχωρούν 13:15.
Η Πρόωρη Υποδοχή και το Ολοήμερο θα λειτουργούν κανονικά από την Τρίτη.
ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!