Αγαπητοί γονείς / κηδεμόνες, μαθητές και μαθήτριες, o Διευθυντής και οι Εκπαιδευτικοί του 5ου Δημοτικού σχολείου Χαλκίδας σας ανακοινώνουμε ότι ο αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά 2023-2024 θα πραγματοποιηθεί στο Σχολείο μας τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 08:30 π.μ. Οι μαθητές/τριες μετά την τέλεση του αγιασμού θα αποχωρήσουν. Από την ΤΡΙΤΗ 13 Σεπτεμβρίου 2023 το σχολείο θα λειτουργεί από τις 7.00 έως τις 16.00. Συγκεκριμένα : 7.00- 08.00 η Πρωινή Ζώνη για τους γονείς που έχουν δηλώσει τη συγκεκριμένη ώρα. Οι υπόλοιποι μαθητές/τριες θα προσέρχονται από τις 08.00 έως τις 08.15 στον χώρο του σχολείου. Στις 08.15 θα χτυπά το κουδούνι για προσευχή και θα ξεκινά το μάθημα. Όλες οι τάξεις θα σχολάνε στις 13.15. Το Ολοήμερο θα λειτουργεί καθημερινά έως τις 16.00 ( 15.00 ή 16.00 ανάλογα με την ώρα δήλωσης αποχώρησης από το Ολοήμερο Πρόγραμμα). Παρακαλούμε πολύ για την έγκαιρη προσέλευση και αποχώρηση των μαθητών/τριών. Την Τρίτη θα δοθεί στους μαθητές/τριες το εβδομαδιαίο πρόγραμμα μαθημάτων και κατάσταση με τα υλικά που χρειάζεται κάθε τάξη.

Αγαπητοί γονείς, κηδεμόνες, μαθητές και μαθήτριες, ο Διευθυντής και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, σας καλούμε να σταθείτε αρωγοί μας και να μας βοηθήσετε να εφαρμόσουμε όλοι μαζί με επιμέλεια το πλαίσιο ασφαλούς λειτουργίας του Σχολείου μας. Η υποδειγματική συμπεριφορά των μαθητών και των μαθητριών είναι βέβαιο ότι οφείλεται, κατά ένα μεγάλο μέρος, στις δικές σας παραινέσεις και οδηγίες.

Σας ευχαριστούμε για τη συμβολή σας στην εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.  Σας ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά με υγεία, πρόοδο και δημιουργία!!! Με εκτίμηση

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΔΡΟΣΑΤΟΣ
ΠΕ 70 – ΔΑΣΚΑΛΩΝ